Нові комунальні тарифи стали головним питанням нещодавньої акції протесту освітян в урядовому кварталі. На відміну від попередників, які в подібних ситуаціях доручали спілкуватися з людьми переважно заступникам чи помічникам, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман особисто зустрівся з уповноваженими представниками протестувальників.

Окрім обговорення тарифів на житлово-комунальні послуги, темою розмови стали можливості підвищення соціальних стандартів і заробітних плат у країні, а також підтримка освітянської галузі. Тарифи зросли через запровадження з 1 травня ринкової вартості газу. Згідно з урядовими планами, такий крок сприятиме боротьбі з корупцією у газовій галузі, пришвидшить енергетичну незалежність країни.

Скажімо, вчителі з перших вуст дізналися, що пільгова ціна газу спричиняла вимивання мільярдів доларів з державного бюджету країни. Пільговий газ списували на населення, продавали комерційним структурам за повною ціною, а на решті збагачувалися так звані газові королі й королеви. А держава змушена була компенсовувати НАК «Нафтогаз України» чималу різницю.

Уже за кілька місяців ринкових механізмів країна спромоглася збільшити видобуток блакитного палива на 50 мільйонів кубометрів. Завдяки цьому наступного року до підземних сховищ буде закачано майже півмільярда кубометрів газу вітчизняного видобутку.

«Тобто ми зменшуватимемо закупівлю імпортного газу за валюту з-за кордону. Через 3—5 років ми будемо енергонезалежною країною», — цитує департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну слова Прем’єра.

Складовою успіху стане й укладена в Парижі угода між ПАТ «Укртрансгаз» та французькою компанією Engie. Іноземна компанія матиме змогу постачати природний газ в Україну з можливістю подальшого безпосереднього продажу українським трейдерам і споживачам. Це свідчення формування ринку газу, яке стало можливим лише після переходу на ринкові механізми ціноутворення.

Крім того, уряд не встановлює тарифів на житлово-комунальні послуги. За словами його очільника, їх формують місцеві теплокомуненерго: «Механізму мораторію уряду на підвищення тарифів немає. Тому що будь-який мораторій призводить до того, що те, що коштує 100 гривень, ми продаємо за 50, йдемо в збитки і руйнуємо країну».

Але уряд передбачив механізм адресної безповоротної державної підтримки громадян, які потребують компенсації після зростання тарифів, — систему субсидій. Запроваджено й річну розстрочку на оплату житлово-комунальних послуг для тих, хто не може чи не хоче скористатися субсидіями. Нині в уряді працюють над механізмом монетизації субсидій.

«Уряд встановив абсолютно чесну ціну на газ, — зазначив Володимир Гройсман. — Те, що ми зробили, — це крок, який раз і назавжди розв’яже Україні руки». Тому він і закликає співгромадян не боятися оформлювати субсидії.

Нагадав Володимир Гройсман і про підвищення з 1 грудня соціальних стандартів на 10%, і про збільшення вдвічі мінімальної заробітної плати до 3200 гривень. Відтепер вона відповідатиме затвердженому урядом споживчому кошику. Збільшує уряд і перший тарифний розряд — з 1430 до 1600 гривень. Наступне питання, над яким працює Кабінет Міністрів, — осучаснення пенсій та реформування пенсійної системи.

Освіта ж залишається серед головних пріоритетів уряду. Наступного року передбачено зростання заробітної плати вчителів на понад 30% і збільшення видатків на стипендії на 0,6 мільярда гривень.

Володимир Гройсман підкреслив, що збільшення заробітних плат і соціальних стандартів можливе лише відповідно до зростання економіки. «Я вас запевняю, нічого не станеться, все буде нормально. Я впевнений у тому, що ми робимо: ми робимо правильні речі. Всі ці компанії приноситимуть в бюджет мільярди, і ці кошти з бюджету доходитимуть до вас у вигляді зарплати. Але на це потрібен час», — оптимістично запевнив Прем’єр-міністр.