Якщо ви не маєте коштів на оплату послуги адвоката, можете звернутися за безоплатною правовою допомогою. Однак не всі вірять, що такі консультації справді якісні. Втім, така ситуація — не лише в Україні. Ця проблема існує в усьому світі. Про це «Урядовому кур’єру» розповіла Еллен Сітс, технічний директор американської компанії «Менеджмент Сістемс Інтернешнл» (MSI), яка підтримує розвиток безоплатної правової допомоги в Україні.

— Люди завжди бояться тих речей, які безкоштовні, — каже Еллен Сітс.

Хоча в Україні, кажуть фахівці, крига цієї недовіри тане. Адже безоплатна правова допомога в Україні набирає обертів. Так, недавно у Києві відбулося офіційне представлення «Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги». Голова її правління, адвокат Роман Шурдук, зауважив: «Нині ми працюємо за трьома основними напрямами: надання безоплатної правової допомоги, підвищення юридичної обізнаності людей та правове лобіювання. Це загалом дає можливість підвищити рівень правової культури, покращити захист прав та інтересів населення».

А починалося все в 2010 році, коли запрацював проект «Правова країна».

— Спочатку була ініціатива, яка ∂рунтувалась на тому, що багато людей потребують безоплатної юридичної підтримки, — розповіла «Урядовому кур’єру» керівник проекту «Правова країна» Інна Топал. — Тож треба покращувати доступ до неї. І агентство США з міжнародного розвитку підтримало таку ініціативу. Плюс у 2011 році був прийнятий закон про безоплатну правову допомогу, тож і держава взяла на себе певні зобов’язання в цьому плані. Але й на неурядові організації лягло чимале навантаження. До речі, почавши працювати, ми дізнались, що не єдині в цій справі. Таку допомогу надають і студентські юридичні клініки, і неурядові організації, та й низка комерційних фірм мають у своїй діяльності соціальну складову.

Проект «Правова країна» запропонував згуртувати такі організації. А через 2 роки співпраці вчорашні конкуренти стали партнерами. Побачивши ефективність такої діяльності, 9 організацій-партнерів створили Всеукраїнську коаліцію. До неї приєднувалися нові члени, і нині їх 15. Вони зауважують, що практично всю Україну охоплюють своїми послугами. Якщо, наприклад, організація не спеціалізується на питанні, з яким до неї приходить клієнт, вона передає його партнеру, котрий веде відповідний напрямок.

Наші юристи запозичують досвід тих країн, де подібна справа працює вже давно.

— У США недавно відсвяткувала сторіччя національна асоціація з надання правової допомоги. Українська коаліція на неї дуже схожа, — зауважила Еллен Сітс. — Нині ці дві організації співпрацюють, діляться досвідом тощо. Однак потрібна підтримка мас-медіа, щоб люди побачили: завдяки безоплатній правовій допомозі проблеми наших клієнтів можна успішно розв’язувати. А колонка, яку ваша газета започаткувала разом з коаліцією (шпальта «Запитайте у юриста». — Ред.), ще раз доводить, що така допомога — справді потрібна справа, а члени коаліції — віддані їй професіонали. Парламент України зазначає, що всі люди мають рівні права, а всеукраїнська коаліція допомагає людям і дізнатися про свої права, і їх захистити.

ПРЯМА МОВА

Віталій МІСЯЦЬ,
виконавчий директор Благодійної організації
«Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги»:

— Коаліція — ніби парасолька, яка допомагає її членам у співпраці. Я люблю притчу про віник, коли один прутик зламати легко, а віник цілком неможливо. А ще завдяки коаліції долаються географічні бар’єри. Так, якщо людина звертається до нашого фахівця в Києві, але власне допомога потрібна в Хмельницькому, то коаліція підключає хмельницьких юристів, і людина отримує кваліфіковану допомогу. Ми прагнемо, щоб кожен, хто потребує безоплатної правової допомоги, отримав її у своєму регіоні.