Райцентр Новоселиця, що на Буковині, добре знає крутий норов річки Прут. Навіть сумирні річечки, які протікають містом, здатні наробити значного лиха, коли виходять з берегів через сильні зливи чи раптове танення снігів. Тому саме у Новоселиці, яка постраждала від катастрофічних повеней 2008 та 2010 років, відбулася виїзна міжнародна нарада щодо запобігання, підготовки та реагування на стихійні лиха в країнах, охоплених програмою «Східного партнерства».
Її учасники відвідали населені пункти, які постраждали від повеневих вод, спілкувалися з їх жителями і керівництвом. Зокрема розповіли про волонтерський рух та налагоджену систему інформування про небезпеку, вручили спеціальні брошури із застереженнями та основними правилами поводження під час надзвичайних подій.
«Ми свого часу також пережили сильний паводок і знаємо, як це страшно і небезпечно, — розповідає мер італійського міста К’юліано Альберто Феррандо. — Досвід засвідчує, що у надзвичайній ситуації дуже важливо уникнути паніки, організувати населення, чітко вибудувати рятувальні дії. Потрібно не імпровізувати, а бути добре підготовленими».
В Італії діє спеціальна урядова програма, за якою жителям міст і сіл, що лежать у зоні ризику, пояснюють «все наживо»: моделюють конкретні ситуації й навіть відвозять на місця, де ставалися катастрофи.
Нарада в Новоселиці поклала початок інформаційно-просвітницької кампанії в Україні, присвяченій темі культури безпечної поведінки населення під час стихійних лих. Акцент робитимуть на обмін досвідом щодо організації й діяльності волонтерського руху з цивільного захисту. В країнах ЄС під час надзвичайних подій волонтери працюють нарівні з аварійно-рятувальними службами. Така співпраця скорочує ризики і мінімізує руйнівні наслідки природної стихії.
Чернівецька область стане однією з перших, де європейський досвід використовуватимуть на практиці. Крім того, в Новоселицькому районі вже понад рік триває реалізація проекту «Підвищення безпеки життєдіяльності населення в долині річки Прут» у рамках спільної операційної програми «Україна — Румунія — Республіка Молдова».
Нещодавно проектна група з Буковини вивчала досвід німецьких колег із Центру захисту від повеней (діє в Кельні). Його директор Рейнхард Вогт зазначив, що делегація з України виявилася першою з країн Східної Європи, які зацікавилася новими ефективними та економічно обгрунтованими концептами захисту територій та населення в екстрених випадках під час масштабних розливів річок.