ПЕРСПЕКТИВИ. В Україні налічується понад 150 тис. нерухомих пам’яток культури. На жаль, чинне законодавство щодо охорони культурної спадщини вже не відповідає вимогам часу та не враховує останніх міжнародних зобов’язань України. Тому Міністерство культури розробило проект Закону України «Про національну культурну спадщину». Цей документ не просто об’єднує три чинні закони — про охорону культурної спадщини, про охорону археологічної спадщини і про ввезення, вивезення та повернення культурних цінностей — в цьому законі вперше в українському законодавстві береться під захист нематеріальна культурна спадщина: пісні, традиції, обряди.
— Запропонований проект у чіткій відповідності до міжнародних конвенцій законодавчо закріплює за археологічними пам’ятками статус національного надбання і повністю виключає можливість їхньої приватизації. Тобто під захист закону потрапляють не лише нерухомі археологічні об’єкти, а й усі археологічні колекції. Вони включаються до державної частини музейного фонду — з відповідним контролем та відповідальністю за цілісність, — зазначив перший заступник міністра культури Юрій Богуцький. — І чи не найголовніше — проект пропонує відновити археологічну експертизу при відведенні землі під будівництво та посилити відповідальність за порушення законодавства щодо охорони культурної спадщини. Тобто запроваджується прийнятий у цивілізованому світі підхід до забудови історичних міст і територій.
Проект закону розроблено Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень із залученням досвідчених фахівців Департаменту культурної спадщини і культурних цінностей та Інституту археології Національної академії наук. На відміну від інших подібних проектів, він пройшов експертне обговорення, а нині доступний для громадського обговорення на Інтернет-сайті Міністерства культури.