Початок нового навчального року в Харківській області став і своєрідним підсумком першого етапу реформування освіти, який, за словами т.в.о. голови Харківської облдержадміністрації Юлії Світличної, пройшов досить ефективно. Завдяки кардинальному перегляду підходів до управління в освітній сфері в області створено п’ять опорних шкіл, ще дві готуються до реформування.
«Там було значно поліпшено матеріальну базу. Це сучасні школи, в яких є цифрове обладнання для кабінетів фізики, хімії, біології, географії, лінгвістичні кабінети для вивчення іноземних мов, спортивні майданчики, електронний тир для вивчення предмета «Захист Вітчизни», — розповів директор департаменту науки і освіти облдержадміністрації Анатолій Бабічев.
Найкращими з них у профільному департаменті називають валківський ліцей ім. О.С. Масельського та зміївську школу №1. За словами Юлії Світличної, валківський ліцей одним із перших у регіоні виборов право стати опорним закладом і отримати нове сучасне оснащення за рахунок держбюджету. Для ліцею закупили обладнання, якого більше немає в області, деякі мультимедійні дошки унікальні для всієї України.
«Реформування почалося в цьому році, і ми дуже ефективно пройшли перший етап. Далі працюватимемо в тому самому напрямі, щоб витрачати бюджетні кошти не на утримання будівель шкіл, а на освіту дітей. За підсумками минулого року Харківська область — лідер у галузі освіти серед регіонів України. Я впевнена, що завдяки реформуванню галузі та зміцненню матеріальної бази установ утримуватимемо цю високу планку», — наголосила керівник області й підкреслила, що для Харківщини освіта — стратегічна галузь.
Вона також зазначила, що створення системи конкурентоспроможної сільської освіти не можливе без безперебійного підвезення учнів до шкіл.
«Торік уперше за багато років ми закупили 15 шкільних автобусів. Цього року плануємо ще майже 40», — зауважила Юлія Світлична.
Як розповіла директор валківського ліцею Віра Грєхова, в опорний заклад, крім самого ліцею, увійшли три філії: гонтів’ярська, міньківська і черемушнянська школи. Учні цих освітніх закладів зможуть використовувати в навчанні матеріально-технічну базу ліцею: їх привозитимуть сюди на факультативні, лабораторні заняття і позакласні заходи.
«Створення на базі ліцею опорного закладу дало змогу значно поліпшити матеріальну базу. Проведено масштабні ремонтні роботи, придбано меблі, новий шкільний автобус, закуплено мультимедійне обладнання: два лінгафонні кабінети, кабінети фізики, хімії, інформатики, географії, історії. Усе обладнання має ліцензоване програмне забезпечення, — похвалилася директор. — У нас висококваліфікований педагогічний колектив, який примножуватиме успіхи».
В області немає жодної школи, яка зустріла б 1 вересня без капітального чи поточного ремонту. Покрівлі, нові вікна, харчоблоки, спортивні майданчики — усе, що запланували, зроблено.
У зону особливої уваги цього року на Харківщині було внесено також енергомодернізацію навчальних закладів, у комплекс якої обов’язковими елементами увійшли утеплення та встановлення нових систем опалення. Юлія Світлична підкреслила, що за рівнем впровадження енергоефективних заходів галузь освіти — лідер в регіоні. Цього року, за словами керівника області, на оснащення шкіл передбачено майже у 6 разів більше коштів, ніж торік.
А серед стратегічних завдань галузі, за реалізацію яких взявся Харківський університетський консорціум, — створення тісних зв’язків між загальною і вищою освітою. У межах проекту учнів шкіл залучатимуть до роботи науково-виробничих кластерів та інших форм співпраці.