Шанс на припинення силового протистояння у столиці та всій державі з’явився у п’ятницю. Так, зранку вчорашнього дня на сайті Президента оприлюднено повідомлення про завершення переговорів, які тривали близько дев’яти годин, щодо врегулювання політичної кризи в державі за участю Віктора Януковича, лідерів опозиції, представників Європейського Союзу та Російської Федерації. Підписання відповідної угоди було анонсовано на 12 годину, однак воно відбулося близько 16-ї (причина затримки — консультації опозиційних політиків та іноземних дипломатів з представниками Ради Майдану).

Документ підписали Президент, лідер Політради «Батьківщини» Арсеній Яценюк, лідер партії «УДАР» Віталій Кличко, лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок. Глави МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр і Польщі Радослав Сікорський, а також керівник Департаменту континентальної Європи МЗС Франції Ерік Фурньє засвідчили цей факт. Представник Росії Володимир Лукін, який обіймає посаду омбудсмена РФ, не був присутнім на церемонії.

Головні положення угоди наступні: протягом 48 годин після підписання документа буде прийнято, підписано і оприлюднено спеціальний закон, який відновить дію Конституції 2004 року зі змінами, внесеними до цього часу; протягом 10 днів планується створити коаліцію та сформувати уряд національної єдності; конституційну реформу, що врівноважуватиме повноваження Президента, уряду та парламенту, буде розпочато негайно і завершено у вересні 2014 року; президентські вибори буде проведено одразу після прийняття нової Конституції, але не пізніше грудня 2014 року; буде прийнято нове виборче законодавство, а також сформовано новий склад Центральної виборчої комісії на пропорційній основі відповідно до правил ОБСЄ і Венеціанської комісії; розслідування нещодавніх актів насильства буде проведено під спільним моніторингом влади, опозиції та Ради Європи; влада не запроваджуватиме надзвичайний стан; влада й опозиція утримаються від застосування силових заходів; Верховна Рада прийме третій закон про звільнення від відповідальності, який поширюватиметься на ті ж правопорушення, що й закон від 17 лютого 2014 року; обидві сторони докладатимуть серйозних зусиль для нормалізації життя в містах і селах шляхом звільнення адміністративних та громадських будівель і розблокування вулиць, скверів і площ; незаконну зброю має бути здано в органи МВС протягом 24 годин з моменту набрання чинності вищезгаданим спеціальним законом (пункт перший цієї Угоди); після зазначеного періоду всі випадки незаконного носіння та зберігання зброї підпадатимуть під чинне законодавство України; сили опозиції та влади відійдуть від позицій протистояння; влада використовуватиме сили правопорядку винятково для фізичного захисту будинків органів влади.

На остаточні підсумки переговорного процесу разом зі всією Україною чекала і Верховна Рада, яка мала юридично закріпити досягнуті домовленості. Для цього ще зранку народні депутати почали вести внутрішньо- та міжфракційні консультації. Зрештою близько п’ятої вечора парламент абсолютною більшістю — 386 голосів — схвалив у цілому Закон «Про відновлення дії окремих положень Конституції України 2004 року». Крім того, схвалено Закон  «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України». За це рішення проголосувало 372 народних обранця.

Днем раніше Верховна Рада ухвалила постанову «Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі мирних громадян України». Згідно з документом головний законодавчий орган України, зокрема, постановляє: Кабінету Міністрів, Службі безпеки, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству оборони та іншим воєнізованим формуванням негайно припинити застосування сили та заборонити використання будь-яких видів зброї та спеціальних засобів проти громадян України; заборонити проведення антитерористичної операції на всій території України або в окремих її місцевостях; Кабінету Міністрів скасувати рішення про обмеження в’їзду транспортних засобів на територію Києва.

P.S. Коли номер здавали до друку, депутати ВР проголосували про відсторонення глави МВС В. Захарченка від займаної посади та ухвалили закон, який уможливлює звільнення Юлії Тимошенко з в’язниці.

ОФІЦІЙНО

 Заява Президента України Віктора Януковича

Шановні співгромадяни!

У ці трагічні дні, коли Україна зазнала таких тяжких втрат, коли загинули люди по обидва боки барикад, вважаю своїм обов’язком перед світлою пам’яттю загиблих заявити: нема нічого важливішого над людське життя. І немає таких кроків, яких би ми всі разом не повинні були зробити, щоб відновити мир в Україні.

Я оголошую про кроки, які треба зробити, щоб відновити спокій та уникнути наступних жертв протистояння.

Заявляю про те, що я ініціюю дострокові президентські вибори.

Я ініціюю також повернення до Конституції 2004 року з перерозподілом повноважень у бік парламентської республіки.

Закликаю до початку процедури формування уряду національної довіри.

Як Президент України і Гарант Конституції я виконую сьогодні свій обов’язок перед народом, перед Україною і перед Господом Богом в ім’я збереження держави, в ім’я збереження життя людей, в ім’я миру і спокою на нашій землі.