З 1 січня 2016 року між Україною та ЄС в повному обсязі стала діяти Угода про зону вільної торгівлі (ЗВТ) — відтепер майже всі європейські та вітчизняні товари при експорті-імпорті не обкладають митом. Ще в 2014 році, коли гривня була більш міцною, деякі експерти та політики говорили про те, що в нашу державу з країн ЄС після початку остаточної дії ЗВТ надходитимуть недорогі продукти харчування, одяг і техніка. «УК» намагався з’ясувати в експертів різних галузей та ринків: це сталося після Нового року чи буде трохи згодом?

Дешевих європейських продуктів харчування ми не побачили після Нового року. Фото Володимира ЗAЇКИ

Харчова продукція

Головне для життєдіяльності будь-якої людини — харчі. Що ж відбуватиметься на цьому великому ринку?

Україна запровадила безмитні тарифні квоти на постачання трьох видів продуктів із ЄС: свинини, м’яса птиці та цукру.

Як зазначила «УК» експерт продовольчого та сільськогосподарського ринку Марія Колесник, надмірної кількості продуктів харчування, причому дешевих, про які чимало писали журналісти, в Україні не буде. «Приміром, сир із Голландії. Багато його сортів і так у нас  коштують недешево. Тому й привозити його нам з Європи в більших обсягах немає сенсу. Скажімо, він коштуватиме (з огляду на скасування мита) не 250, а 230 гривень за кілограм. Хіба це щось змінює? Звісно, ні. Більшості з нас це задорого», — зазначила вона.

За словами експерта, нерентабельно буде експортувати в Україну з Європи і кисломолочну продукцію. Річ у тім, що вона там недешева, тому мало охочих буде завозити її в нашу країну. Та й коштуватиме вона дорожче, ніж українські аналоги, через завеликий курс гривні стосовно євро.

Натомість інші експерти запевняють, що саме молочку та інші харчові товари рентабельно постачати з країн, дружелюбних до України. А саме тих, які завжди були її «адвокатами» у світі: Польщі та Литви. Деякі аналітики вважають, що саме ці держави і лобіювали підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, сподіваючись збільшити постачання своїх продуктів харчування на український ринок.

Недешевим для українців є і європейське м’ясо. Приміром, у Європі вже давно існують магазини і відділи у мегамаркетах, де м’ясну продукцію ранжирують за відповідною до якості ціною: є м’ясо, яке коштує 2—4 євро за кілограм, а є й по 20 євро. Проте завозити найдешевші сорти м’яса також не дуже вигідно для європейських компаній. Наприклад, якщо з усіма «накладними» витратами 1 кілограм імпортного м’яса коштуватиме 5 євро, то у гривневому еквіваленті за нинішнім курсом — 130—140. Найдорожче та найвищої якості м’ясо на вітчизняних ринках і в супермаркетах коштує на 30—40, а то й більше гривень дешевше.

Хіба можливо, щоб та сама Литва продавала Україні цю продукцію за меншу ціну?

Тепер щодо найзакритішого ринку — морської риби. Тут не все так однозначно. Гаразд, мита знімуть, проте компанії-імпортери риби з країн ЄС не надто прагнуть зменшувати ціни на дуже дорогу продукцію.

Представники рибних компаній зазначили, що обсяги імпорту їхньої продукції (левова частка якої — європейська) впали з 23,3 тисячі тонн у 2014 році до 9 тисяч тонн у нинішньому (прогноз). Люди майже не купують червону рибу та інші елітні сорти. Навіть перейшовши на масове ввезення з-за кордону таких недорогих видів риби, як хек чи минтай, імпортери зазначають, що низька купівельна спроможність наших громадян не дає їм змоги купувати часто і таку продукцію. Про зниження цін компанії-імпортери риби навіть говорити не хочуть — його не буде.

Одяг  і взуття

Стосовно цих товарів можна сказати однозначно: європейські одяг та взуття після 1 січня майже не подешевшають. Щоправда, трохи знизяться ціни на модні брендові колекції з Європи. Однак більшість імпорту надходить до нас із Китаю та Туреччини, які не входять у ЄС.

 Побутова техніка

А ось хто порадує українців, то це компанії, що імпортують європейську техніку для дому. За словами одного з менеджерів представництва компанії «Бош» в Україні, товари сегменту великої техніки подешевшають на 3—5%, а дрібної техніки — на 7%. Проте фахівці «Бош», так само як і решта, зазначають, що фактором ризику в цьому питанні буде курс гривні до євро.

 Лікарські  засоби

Другий за необхідністю для людей товар — це ліки, так званий критичний імпорт. Україна купує основну частину фармпрепаратів саме в країнах ЄС. Чого слід очікувати на цьому ринку? Представники десятьох фармкомпаній, з якими вдалося поспілкуватися, взагалі відмовилися коментувати ситуацію на ринку після Нового року. Звісно чому — фармбізнес завжди у першій трійці найприбутковіших галузей.

І вже коли кореспондент втратив надію взяти цікавий коментар, компанія «Біоноріка» таки кинула світло на це питання.

За словами керівника відділу роботи з ключовими клієнтами компанії Ольги Цапренко, ліки справді можуть здешевшати, проте не набагато. До того ж невідомо, наскільки такий процес затягнеться в часі (тобто ці товари знову можуть повернутися до своїх цін станом на кінець 2015 року).

«Так, п’ятивідсоткове імпортне мито скасують. Однак ПДВ (20%), яке скасували навесні цього року, можуть запровадити у середині 2016-го. А це також позначиться на збільшенні цін. Окрім цього, зросте курс, і ціни не стоятимуть на місці», — зазначає вона.

Автомобілі

За словами генерального директора Всеукраїнської асоціації автодилерів та імпортерів Олега Назаренка, запровадження в повному обсязі зони вільної торгівлі України з Європою жодним чином не вплине на авторинок. «Встановлено, що період поступового переходу з мита (10% на всі євромарки авто) на безмитні ціни на європейські автомобілі триватиме довго — майже 20 років. У 2016-му ніякого зменшення мита не буде, потім піде поступове зниження цього показника», — зазначає він.

Якість товарів  і контроль  над ціноутворенням

У цьому аспекті Україна має неабиякі досягнення. Чимало вітчизняних товарів перейшли на євростандарти і мають великий попит на ринках багатьох країн, зокрема і ЄС.

Наша країна пішла шляхом Європи — ми хочемо зробити потужний та ефективний орган контролю за якістю товарів, який матиме під своїм «крилом» усі служби. Так, у наступному році буде утворено Державну службу з питань безпеки продукції та захисту споживачів.

Сподіватимемося, що цей орган боротиметься з невмотивованими цінами виробників та імпортерів, принаймні в це хочеться вірити. Проте в європейських країнах (щоправда, там немає компаній і ненажерливих бізнесменів, які працюють на умовах рентабельності 100—150%) таких органів немає.

PS  Тож цього року, принаймні у першій його половині, після запровадження Угоди про створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС на засадах взаємності українці не відчують суттєвого зниження цін на імпортовані з Європи товари. Можливо, позитивні зміни відбудуться з часом. Не призведе до падіння цін на вітчизняному ринку і повна відмова РФ купувати українські товари АПК. 

Матеріал підготував Олег ГРОМОВ,
«Урядовий кур’єр»