На Волині ще не вляглася луна від падіння набитого цигарками літака Ан-2, як інформаційний простір області заряснів повідомленням про нові оборудки з тютюном. Днями працівники митного посту Ягодин зокрема затримали 19 тонн(!) цигарок італійського виробництва, що їх фурою ввозили в Україну. Їхня ринкова вартість, як було задекларовано в документах, становить 1,8 мільйона гривень.

Підозрілий транзит

Охоронців економічних інтересів держави насторожив сам факт ввезення в Україну тютюнових виробів та обсяг партії цигарок, яку водій-українець транзитом через Волинську область перевозив у Республіку Молдова. Як повідомила прес-служба головного управління Міндоходів у Волинській області, підставою для затримання масштабного вантажу з італійськими цигарками на митному посту Ягодин стали зазначені у митній декларації недостовірні відомості про вартість товару.

Тому українські митники в рамках операції «Тютюн—Контрафакт-2013» провели оперативний обмін інформацією з митними органами Європейського Союзу. Зокрема звернулися до колег з Європейського бюро з питань боротьби із шахрайством (OLAF) із проханням підтвердити чи спростувати факт проведення цієї імпортної операції.

Відповідь з Європейського Союзу засвідчила: факт імпорту тютюнової продукції правдивий. Проте реальна вартість 1350 ящиків цигарок з фільтром «Yesmoke» викликала неабияке здивування. Насамперед тим, що насправді вона виявилась значно нижчою, ніж зазначено у супровідних документах. Загалом вона не перевищує 162 тисячі євро.

З огляду на це, відповідно до ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України за цим фактом було складено протокол про порушення митних правил, а сам сумнівний вантаж з Італії вилучено з обігу.

Волинські митники не вперше мають справу з підозрілими тютюновими виробами. Фото з сайту newsper.net

У ЄС тютюн дорожчий

Ця торгова операція змусила ламати голову волинських митників, які нині проводять розслідування випадку цього нетипового імпорту. Попри те, що збитків економічним інтересам України, на перший погляд, не завдано, сам факт завищення вартості підакцизних товарів вказує на порушення міжнародних митних правил, що регулюють вантажні перевезення та обіг підакцизних товарів. Можливий зокрема і варіант, що ці цигарки могли «осісти» на тіньовому ринку України — з їх наступною реалізацією без сплати відповідних податків та зборів, вважають в оперативному управлінні ГУ Міндоходів Волинської області.

Чимало запитань щодо цієї операції виникає на тлі того, що зусилля українських контрабандистів, які «спеціалізуються» на перевезенні цигарок, нині спрямовані на те, щоб забезпечувати «перекидання» тютюнових виробів в Європейський Союз. Де вони, як відомо, коштують у рази дорожче.

Керівник прес-служби Луцького прикордонного загону підполковник Олег Личковський повідомив: лише протягом кількох минулих діб прикордонники відділів Грабове та Рівне запобігли неодноразовим спробам наших співвітчизників незаконно перемістити по той бік кордону близько 10 тисяч пачок сигарет. Виявити поблизу кордону місця складування ящиків із замотаними у поліетиленові мішки і підготовленими для переправлення через Західний Буг цигарками вдалося завдяки інформації на випередження від місцевого населення.

А всього з початку року прикордонники Луцького загону вилучили вже 311 тисяч пачок сигарет на загальну суму майже 1,8 мільйона гривень. З них у пунктах пропуску через державний кордон у різних сховках виявили 106 тисяч пачок, решту — під час спроб переміщення поза пунктами пропуску.

Тому факт нетипового імпорту тютюнових виробів в Україну наштовхує на думку, що тютюнові бонзи створили якусь нову схему для ухилення від податків. Чи це так, покаже час. Але незаперечне вже нині, вважають фахівці, твердження: доки в Євросоюзі та Україні буде дуже велика різниця в цінах на цигарки, доти й буде вагомий економічний стимул для незаконних операцій з ними.