Реформування Міністерства внутрішніх справ триває на різних рівнях.

— Реорганізація самої системи й розмежування політичного й оперативного рівнів — найважливіший процес, який ми запустили. Сподіваємося, що найближчим часом подамо до парламенту новий закон «Про національну поліцію», де пропишемо, що міністерство буде політичним, а поліція — поліцейським органом, — розповіла під час експертної зустрічі «Реформування правоохоронних органів» у Кабміні перший заступник міністра внутрішніх справ України Ека Згуладзе-Глуксманн. — Дуже важливо, щоб міліція була деполітизованою та професійною структурою. Намагатимемося переглянути те, як правоохоронні структури співпрацюють, звітують перед місцевою громадськістю, і структурувати це в більш ефективний формат.

В МВС уже стартували кілька конкретних проектів реформування.

— Дуже важливо мати приклади. Адже це дасть позитивний сигнал всередині правоохоронної системи і продемонструє громадськості, як міліція може і повинна змінюватись, — наголошує Ека Згуладзе. — Перший і найбільший проект — патрульна поліція. Ми вже закінчуємо добирати майбутніх поліцейських із 35 тисяч претендентів. Ті, хто пройде відбір, з 16 березня навчатимуться за новою програмою та принципами.

Першими на вулицях побачать нову поліцію в Києві, потім в Одесі. Посадовці сподіваються, що на базі цих двох міст у міністерстві зможуть створити велику групу, яка паралельно працюватиме із Львовом, Харковом і Дніпропетровськом, щоб до кінця року і в цих мегаполісах розпочались реформи. Потім охоплюватимуть області й менші міста.

— Формування патрульної поліції означає повну реорганізацію ДАІ, проте патрульна поліція не замінить ДАІ. Її функції частково перейдуть до нової патрульної поліції. Вже зараз готуємо паралельну реформу й інституту дільничних. Адже дільничні й патрульні повинні тісно співпрацювати, – роз’яснює Ека Згуладзе. — Для поліпшення роботи дільничних уже завершується розробка концепції їхньої перепідготовки, в якій акцент на поліцейській діяльності, орієнтованій на громаду.

Не важливо, міліція чи поліція. Головне — щоб працювали чесно. Колаж Світлани СКРЯБІНОЇ

Також триває реформа баз даних міністерства. В МВС на програмному рівні дуже якісні бази даних, але їх використовують не повністю. Посадовці вивчають, як їх можна було б синхронізувати й посилити аналітичний потенціал міністерства — і на центральному рівні, і на місцях. Буде реорганізовано й усі послуги, які міністерство надає, включаючи МРЕВ.

Паралельно триває робота над концепцією єдиного телефонного номера 112. В результаті впровадження цієї новації правоохоронці реагуватимуть на різні запити населення швидше й ефективніше. Задля цього МВС співпрацює з Міністерством охорони здоров’я і, звісно, з ДСНС.

Щоб мінімізувати бюрократію, відбувається оптимізація структури МВС там, де це можливо. Йдеться про зменшення кількості начальників і збільшення — поліцейських, щоб у майбутньому рішення приймали швидше, а імплементували ефективніше. В межах цієї ініціативи ліквідується транспортна міліція як така, але не її функції, які будуть передані іншим службам.

— Ми відмовились від нехарактерних функцій. Ідеться про ветеринарну міліцію. Мабуть, чи не найважливіший блок цієї реорганізації — створити уніфіковані спеціальні поліцейські підрозділи. Проблема полягає в тому, що у нас мало не в кожному відділі міліції є власний, скажімо так, спецназ, у якого немає стандартизованого підходу до підготовки, контролю за використанням сили, — зазначає Ека Згуладзе. — Це одне з головних завдань, яке перед нами поставив Майдан. Також у рамках міністерства ми почали реформування дільничних з базової підготовки в межах патрульної поліції. Сподіваюся, протягом цього року зможемо напрацювати новий підхід у системі освіти нових поліцейських.

У результаті всіх цих змін українці повинні відчути, що не важливо, як назвати правоохоронців — міліція чи поліція, а важливо, що стражі порядку захищають простий люд без хабарів. 

Катерина БРАТКО
для «Урядового кур’єра»