Заслужений лікар України, голова 
правління благодійної організації
"Лікарняна каса Полтавщини"
Леонід КУРОЄДОВ

Медики Полтавщини тісно співпрацюють з німецькими колегами. Під час однієї з поїздок до Німеччини побачили, що там медичне страхування грунтується на лікарняних касах, і впровадили в себе цю справу. Як же прижився закордонний досвід? Про це ми попросили розповісти головного лікаря Полтавської міської клінічної лікарні N4, голову правління благодійної організації "Лікарняна каса Полтавщини" Леоніда Куроєдова.

- Леоніде Федоровичу, нещодавно у вас побувала делегація німецьких фахівців на чолі з президентом Палати лікарів землі Баден-Вюртемберг Клаусом Баєром. Як німці оцінили діяльність "Лікарняної каси Полтавщини"?

- Позитивно. Навіть вручили мені відзнаку Палати лікарів землі Баден-Вюртемберг. Про нас написали німецькі газети. За кордоном розуміють значення лікарняних кас. Пора й українцям це зрозуміти.

До речі, свого часу перенести німецький досвід у Полтаву було не так легко. Тільки після того, як у Житомирі створили лікарняну касу і я повіз туди депутатів облради, щоб на власні очі все побачили, ми отримали підтримку. Тож наша лікарняна каса повноцінно працює з 2004 року. Нині її членами є 30 тисяч осіб. Можливо, було б значно більше, якби на рівні місцевої влади нам більше допомагали.

- А які вони, переваги лікарняної каси?

- Нині медицина платна, бо в лікарнях не вистачає коштів. Усі працюючі сплачують податки, але хто скаже, який відсоток із них іде на медицину? А через лікарняну касу можна контролювати кожну копійку, яку людина внесла на охорону свого здоров'я. Вся наша діяльність, у тому числі фінансова, простежується через комп'ютер. Люди сплачують по 20 грн членських внесків через банки, ми не працюємо з готівкою. Зате завжди знаємо, скільки людина сплатила коштів, на яку суму отримала ліків...

Бувало, що видавали безкоштовно матеріалів і медикаментів на тисячі гривень. Аби не "прогоріти", створили спеціальний резервний фонд. Торік накопичили певну суму на депозитному рахунку. Всі члени лікарняної каси застраховані в Києві і за потреби можуть лікуватися в столиці.

- В основному забезпечуєте -хворих вітчизняними медпрепаратами?

- Намагаємось. Але в ситуаціях, коли людині вкрай потрібний саме імпортний препарат, збирається консиліум лікарів, який визначає, що потрібно хворому, і ми йому це надаємо.

- У лікарні, яку ви очолюєте, працює 800 осіб. І майже 25% з них не вступили до лікарняної каси. Чому?

- Бо ми нікого не примушуємо, це справа добровільна. До речі, часто люди згадують про лікарняну касу тільки тоді, коли вже захворіли. І серед моїх знайомих є такі. Лише опинившись у скрутній ситуації, запитують: "Ти щось там говорив про лікарняну касу?"

Скажу відверто, негативну рекламу лікарняній касі роблять... самі лікарі. Буває, що людина приходить до медика, показує документ про членство в лікарняній касі, а лікар їй виписує рецепт і посилає в аптеку: іди ось сюди і купи ось це...

Та ідея створення першої в світі лікарняної каси саме й полягала в тому, що люди об'єднувалися, аби заплатити за послугу лікаря. Не за медикаменти. Тож ми на Полтавщині зараз хочемо провести експеримент на базі амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Наша лікарняна каса укладе договори з трьома медиками, яким платитимемо за лікування членів ліккаси, а також за роз'яснювальну роботу серед населення. Побачимо, що з цього вийде.

ДОСЬЄ "УК"

Леонід КУРОЄДОВ. Народився 1950 р. у Полтаві. Закінчив Полтавський державний медичний стоматологічний інститут (нині академія). Тривалий час працював корабельним лікарем на флоті, вивчав медичний досвід багатьох країн світу. Нині - головний лікар Полтавської міської клінічної лікарні N4, голова правління благодійної організації "Лікарняна каса Полтавщини".