НОВАЦІЇ

У Каневі підбили підсумки  всеукраїнської акції  «Нові стандарти — нова школа»

Хоч надворі — розпал літа, а освітяни напружено працюють над підготовкою до нового навчального року. Тут, окрім матеріально-технічної бази, як зауважують у департаменті освіти і науки Черкаської облдержадміністрації, потрібні неабиякі зусилля щодо модернізації всього навчально-виховного процесу.

Як відомо, недавно розпочалося втілення в життя  нового Державного стандарту початкової загальної освіти, який затверджений урядом ще 2011 року. Зокрема йдеться про впровадження  інформаційно-комунікаційних технологій — всі учні,  починаючи з 2 класу, з першого вересня освоюватимуть та використовуватимуть їх у практичній діяльності. Ще однією особливістю стандарту є введення нових програм вивчення іноземних мов, згідно з якими учні в усіх школах країни з першого класу почнуть вивчати одну іноземну мову, а починаючи з п’ятого класу — другу.

Як повідомила директор департаменту освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Галина Гаврилюк, загальноосвітні навчальні заклади області закінчують підготовку до роботи за новим Державним стандартом. Приміром, у Каневі здійснено комплекс заходів до впровадження нових нормативів. Окрім розв’язання  завдань поліпшення санітарно-гігієнічного стану, організації харчування та медичного обслуговування учнів, велика увага приділена оснащенню шкіл комп’ютерною технікою, підвищенню кваліфікаційного рівня вчителів інформатики та іноземних мов. Допомогла в цьому й Всеукраїнська акція «Нові стандарти — нова школа», підсумки якої недавно підбили в Каневі за участю заступника міністра освіти і науки  Бориса Жебровського.

Посадовець зауважив, що обмін делегаціями освітян на рівні областей, районів, міст і шкіл, започаткований міністерством  два роки тому, дав змогу виявити позитивний досвід організації навчально-виховного процесу, знайти нестандартні рішення, педагогічні новації і родзинки у їхньому впровадженні в навчальний процес. Таке постійне спілкування допомагає як самому міністерству, так і керівникам навчальних закладів. Дуже важливо, щоб освітяни в різних куточках нашої держави могли звірити правильність своїх рішень, побачити позитивне в роботі своїх колег.

З 1 вересня нинішнього року у всіх школах розпочинається поступове впровадження нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти й нових навчальних програм з усіх базових дисциплін. Серед основних новацій є вивчення учнями п’ятих класів двох іноземних мов, початок вивчення інформатики з 2-го класу, посилення використання здоров’язберігаючих технологій та приділення підвищеної уваги природничій та екологічній освіті.

Окремим блоком на серпневих конференціях, зазначив Борис Михайлович, планується винести тему п’ятого класу. Однак перед тим заступник міністра запропонував обговорити проблеми адаптації учнів (а може, й батьків та вчителів) на засіданнях секцій класних керівників п’ятих класів. До 1 вересня доцільно б організувати і батьківські збори. Як свідчить практика, зниження успішності й загострення проблем — навчальних, соціально-емоційних, проблем зі здоров’ям — особливо помітні при переході з початкової школи до п’ятого класу.  Це пов’язано не тільки зі звиканням дітей до  нових умов навчання, а й з особливостями  передпідліткового й раннього підліткового віку.  Успішність процесу адаптації п’ятикласників багато в чому залежить від узгодженості вимог класного керівника та вчителів-предметників, спадковості в роботі педагогів початкової та середньої школи.

Дуже важливо, підкреслювалося на «круглому столі», присвяченому підсумкам акції «Нові стандарти — нова школа», продовжити започатковану міністерством ще одну всеукраїнську акцію — «Дай руку, першокласнику!», а першого вересня провести для них незабутнє свято.