Цього разу Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк присвятив порядок денний трьом пунктам. Серед них: охорона здоров’я українців у період загострення епідеміологічного порогу захворювань на грип; новий виток у погіршенні торговельних відносин з Росією; внесення коректив у роботу енергетичного ринку країни з огляду на стрімке світове падіння вартості нафти у світі.

Першим доповідачем був міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі. Він чітко заявив, що до групи найбільшого ризику під час епідемії грипу належать діти віком від двох до шести років, люди з хронічними захворюваннями та вагітні жінки. Він наполегливо попросив українців не займатися самолікуванням та в разі появи перших симптомів хвороби звертатися по допомогу до лікарів. Медичні препарати на кшталт «Терафлю», які, якщо вірити рекламі, вбивають вірус, також не бажано вживати. Міністр попередив, що такі ліки у вигляді порошку діють перші 48 годин, однак здоров’ю аж ніяк не допомагають, коли йдеться про грип. «Не можна займатися самолікуванням. У нас уже було 25 летальних випадків. І 23 хворих звернулися по допомогу на 6—7-й день... Якщо температура тіла понад 39 градусів, слід одразу викликати лікаря. Не панікувати, а просто більше себе доглядати. На складах ліки є. Їх мають виписувати лікарі, важливо правильно підбирати медичні препарати», — порадив Олександр Квіташвілі.

Він заявив, що в Міністерстві охорони здоров’я фіксуватимуть усі штами вірусу грипу. «Н1N1 нікуди не зник — він і досі існує. Віруси грипу щороку мутують. Це не летальне захворювання, якщо його правильно лікувати», — додав посадовець.

А на питання Прем’єра щодо можливого перевищення епідемічного порогу захворювань на грип він відповів категоричним «ні». Мовляв, за цей тиждень порівняно з минулим кількість захворювань зросла на 3,2%. Але цей показник не дає підстав для оголошення епідемії грипу в країні.

Опісля глава уряду попросив профільного міністра провести протягом двох діб тематичну селекторну нараду з керівниками обласних відділів Міністерства охорони здоров’я. А вони мають провести прес-конференції та донести до українців інформацію про ситуацію з грипом, розповісти людям, як уберегтися від загрози.

Наші експортери наполегливо шукають альтернативу транзиту. Фото Володимира ЗАЇКИ

Логістика Шовкового шляху

Коли присутні перейшли до теми перебігу торговельних відносин з північно-східним сусідом, Арсеній Яценюк розповів, що фахівці Міністерства інфраструктури разом із представниками Укрзалізниці беруть участь у засіданні в Баку щодо першого експериментального проекту. Йдеться про запуск уже цієї п’ятниці потяга з Іллічівська. Він прямуватиме від України до Грузії, Азербайджану, Казахстану. «Це альтернативний шлях постачання товарів на ринки, які були російськими. Після запровадження Росією торговельного ембарго нам складно постачати товари», — сказав Прем’єр.

Профільний міністр Андрій Пивоварський додав, що потяг — це запуск логістичного ланцюжка Шовковим шляхом, який не лише відкриє доступ українським товарам на вищеозначені території, а й створить новий торговельний шлях між Азією та Західною Європою.

«Нам потрібно мати єдиний наскрізний тариф, максимально завантажити потяг. У такому разі собівартість товарів буде нижчою», — продовжив тему глава уряду.

Окремо він попросив, аби спеціалісти Міністерства економічного розвитку і торгівлі розширили перелік російських товарів, які потрапляють під дзеркальні заходи української сторони. За словами Прем’єра, нині тривають активні консультації з європейськими партнерами щодо забезпечення двосторонніх відносин з ЄС в умовах дії зони вільної торгівлі. Передовсім ідеться про дотримання вимог з транзиту товарів. «Україна підготувала «меню» і просить європейських друзів пройти складний економічний етап, коли порушується угода в частині кооперації між Україною і Росією. Маємо знайти відповідь на запитання, як нам разом вийти з цієї непростої ситуації», — озвучив думку Арсеній Яценюк.

Опісля глава уряду попросив міністра енергетики й вугільної промисловості Володимира Демчишина разом із керівництвом Антимонопольного комітету визначитися з ціною на пальне. Нині, за його словами, ціна на нафту не перевищує 30 доларів за барель. Та попри такі коливання в ціновій кон’юнктурі, українські заправки не змінюють тарифів. «Це не адміністративний тиск, а економічні передумови зменшення вартості нафтопродуктів на автозаправних станціях, — пояснив Арсеній Яценюк. — Є змога зменшити ціни на пальне виключно ринковими методами. Тому слід провести зустріч з операторами ринку, а Антимонопольному комітету дати доручення, щоб напрацювати формулу ціноутворення на нафтопродукти залежно від ціни нафти на світових ринках. Це має бути публічна прозора формула».

Тарифи за тепло перерахують

А під кінець відкритої частини засідання Арсеній Яценюк говорив про дію урядової постанови №630 про перерахунок оплати за опалення відповідно до фактичних кліматичних умов кожного населеного пункту. Арсеній Яценюк не підбирав слів, коли давав наступне доручення сформувати об∂рунтований тариф на послугу: «Накрутити всім хвоста! Слід звернутися до керівників обласних державних адміністрацій та провести інформаційну кампанію, щоб дізнатися, на яких підставах робиться перерахунок. Підприємства теплокомуненерго не зможуть свої витрати перекладати в кишені українців. Облгази не повинні надсилати українцям квитанції із завищеною вартістю за надані послуги».

У цьому контексті потрібно перевірити рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно з яким облгази встановлюють додаткові витрати на транспортування природного газу.