У 2002 році помер мій чоловік, який був ветераном війни та учасником бойових дій. Він мав державні нагороди. І ось з того часу жодна інстанція, до якої зверталася, не може чітко визначити мого статусу. Знаю, що маю право отримувати доплату до пенсії як вдова. Але яку саме? Порадьте компетентні органи, до яких можу звернутися, і які маю подати документи, аби нарешті чітко визначити свій статус?

Віра ПЕРФІЛОВА,
с. Війтівка Вінницької обл.

Ірина КИСЛЯК, 
заступник директора Департаменту
у справах людей похилого віку 
та соціальних послуг  Мінсоцполітики:

— Відповідно до пункту 1 статті 10 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» його чинність поширюється на сім’ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Для членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, зокрема належить один з подружжя, який не одружився вдруге. Для встановлення статусу особи згідно із вказаною нормою закону необхідно підтвердити причинний зв’язок смерті чоловіка заявниці, зокрема з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними під час захисту Батьківщини, або із захворюванням, пов’язаним з перебуванням на фронті.

Крім того, згідно з пунктом 3 статті 10 чинність цього закону поширюється на дружин, які не одружилися вдруге, батьків, неповнолітніх дітей померлих учасників бойових дій, партизанів, підпільників, військовослужбовців та учасників війни, які проходили службу у військових підрозділах, частинах, штабах і установах, що входили до складу діючої армії в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та війни 1938, 1939, 1945 років з імперіалістичною Японією, нагороджених за бойові дії державними нагородами та орденами і медалями колишнього Союзу РСР (крім ювілейних).

Для встановлення особи, на яку поширюється чинність закону, в цьому випадку необхідно підтвердити нагородження чоловіка заявниці державними нагородами та орденами і медалями колишнього Союзу РСР (крім ювілейних) за бойові дії. Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», «Посвідчення члена сім’ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

За повідомленням Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації, ваш чоловік згідно з даними пенсійної справи за життя мав статус учасника бойових дій. Документи, що підтверджують його інвалідність та нагородження державними нагородами, відсутні. Отже, для розгляду питання встановлення вищезазначеного правового статусу вам необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту за місцем реєстрації з відповідними документами та заявою.