Нарешті цьогорічна Покрова виправдала прадавні прогнози народних синоптиків — вкрила землю снігом. Щоправда, тільки в окремих країнах Європи і в західному регіоні України. На Київщині температура знизилася до мінус семи градусів. Раптовий приморозок спричинив активне опадання листя з дерев. Тільки не золотого, а зеленого. Хоч народна мудрість і стверджує, що «листопад — зими брат», особливого похолодання ще не відчуваємо. Жовтень в останні дні порадував теплим дощиком. На київських базарах з’явилися перші продавці грибів.

Яким буде останній місяць осені? За якими народними прикметами можна передбачити наступні зиму, весну, літо? На ці запитання отримаємо відповіді, спостерігаючи за погодою у такі дні релігійних свят: Казанської ікони Божої Матері (4 листопада), Дмитра Солунського (8), Параскеви П’ятниці,  Параски (10), Кузьми і Дем’яна (14), архістратига Михаїла (21), Пилипа (27).

За давніми спостереженнями народних синоптиків, від свята Казанської ікони Божої Матері починаються справжні заморозки. До наших днів збереглися такі народні прислів’я: «З Казанської тепло морозу не указ», «До Казанської не зима, а з Казанської — не осінь». Цього дня дівчатам, щоб стати гарними, слід зірвати з дерева листя, вкрите інеєм, і натерти ним обличчя. Бажано, щоб за святковим столом зібралася вся сім’я. Особлива шана була до тих, хто повернувся до рідної домівки із заробітків.

Якщо цього дня вранці йтиме дощ, надвечір може випасти сніг. Сніг на вогку землю — до ранньої весни.

На Дмитра Солунського починаються поминальні суботи, які тривають до Різдва Христового Цей релігійний обряд — вияв пошани до роду дідів і прадідів. За народним повір’ям, Дмитро замикає землю на ключ і надає право господарювання на ній зимі. Якщо цього дня випаде сніг — весь листопад буде холодним, із приморозками; якщо дме холодний вітер — снігу не буде до кінця року; відлига обіцяє теплу зиму і ранню весну; якщо день похмурий, із мрякою — грудень буде сніжним.

На Параскеви П’ятниці у церкві освячували сувій  домотканого полотна. З нього краяли рушники, шили дітям сорочечки. Вважали, що полотно давало здоров’я, оберігало від зурочення. Як свідчить спадщина наших національних старожитностей,  полотняний одяг, а згодом тонке вироблене лляне полотно були головними атрибутами домашнього вжитку українців.

Параскева П’ятниця в особливій шані у жінок. Протягом року відзначають 12 жіночих п’ятниць: перед Благовіщенням,  десяту після Великодня, перед Зеленими святами,  перед Успінням Богородиці, перед Усікновінням, Воздвиженням, Покровою, перед Введенням, перед Різдвом, перед Водохрещем та дві п’ятниці Великопісні. У ці дні жінкам не можна прясти,  шити, ткати, працювати на городі, а лише постити.

Якщо на Параски день сонячний — зима буде теплою,  а якщо похмурий — в середині грудня почнуться сильні морози.

Святі Кузьма і Дем’ян  уособлюють бідних людей — безсрібників. Їх вважають оборонцями людей від хижих плазунів, покровителями господарів вогню і металу — ковалів. Цього дня вперше від весняного Юрія (6 травня) пастухи голили бороди і підстригали волосся на голові: протягом літнього сезону не можна було брати в руки бритви — «щоб худоба не хворіла, а вівці не губили вовни». Якщо цього дня буде сильний снігопад — весна прийде рано, з повенями. Якщо день видасться теплим — то й зима буде теплою. «Вітер на Кузьми-Дем’яна — дорога буде санна», — стверджує народне прислів’я.

«Михайло мости мостить»,  «Приїде Михайло на білому коні — звістку від матері-зими привезе», «Михайло справжню зиму веде». Ці та інші прислів’я досі побутують у вжитку старших людей. За церковними канонами, архангел Михаїл переміг дохристиянські вірування, а тому й заслужив звання архі стратига, яке за візантійською термінологією означало головний воєначальник. Якщо на Михайла паморозь і день похмурий, незабаром слід очікувати снігопаду. Відлига цього дня — морозна зима настане тільки на Варвари (17.12).

Різдвяний піст (Пилипівка) триває від 28 листопада до 6 січня. Якщо на Пилипа дерева і земля вкриті памороззю — влітку добре вродить овес. Якщо дощитиме — на врожай пшениці. Хмарний день зі снігом віщує холодну весну.

22 листопада відзначаємо календарну дату трагічної сторінки в історії українського народу. Тоталітарний уряд  тодішнього СРСР кримінальним переслідуванням, знищенням доказів і всіма засобами радянської пропаганди тривалий час намагався приховати геноцид 1933 року проти українського народу. Тільки завдяки здобуттю  нашою державою незалежності від «старшого брата» цей злочин було викрито і визнано світовою демократичною спільнотою.

Нині зловісний сусід намагається знищити нашу державу засобами збройної агресії. Але тепер у боротьбі проти Кремля та його найманців Україну підтримує прогресивний світ. Наша країна робить усе для того, щоб вистояти проти загарбницької політики московитів, а український народ самовіддано підтримує і зміцнює свої Збройні сили. Вони готові дати ворогові гідну відсіч. Слава Україні! Героям слава!

Біле пасує всім, окрім осені. Фото Світлани СКРЯБІНОЇ

НАШ КАЛЕНДАР

1 листопада  —  Проголошення Західно-Української Народної Республіки (1918);  День працівників соціальної сфери

3 листопада  —  День ракетних військ і артилерії;  День інженерних військ

4 листопада — День залізничника

6 листопада — Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів

9 листопада — День української писемності та мови;  Міжнародний день боротьби з фашизмом та антисемітизмом

9—15 листопада — Міжнародний тиждень науки та миру

10 листопада — Всесвітній день науки задля миру та розвитку

14 листопада — Всесвітній день боротьби із захворюванням на діабет

15 листопада — День працівників сільського господарства; Всесвітній день пам’яті жертв дорожньо-транспортних пригод

16 листопада — День працівників радіо, телебачення та зв’язку; Міжнародний день толерантності

17 листопада — День студента;  Всесвітній день боротьби з хронічною обструктивною хворобою легенів

19 листопада — День працівників гідрометеорологічної служби; День скловиробника; Всесвітній день філософії

20 листопада — Всесвітній день дитини; День індустріалізації Африки

21 листопада — всесвітній день телебачення; Собор архістратига Михаїла

25 листопада — Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками

28 листопада — День пам’яті жертв голодоморів; Початок Різдвяного посту. Пилипівка

Павло ЛАРІОНОВ
для «Урядового кур’єра»