Я — літня людина, пенсіонер органів внутрішніх справ. Хотів відмовитися від послуг централізованого опалення у своїй квартирі багатоквартирного будинку. Причина в тому, що на першому поверсі — приміщення приватних фірм, та ще й підвал, за опалення яких чомусь маємо платити з власної кишені саме ми, мешканці квартир.

Та коли я звернувся із заявою до Мінжитлокомунгоспу, мені повідомили про їхній наказ № 169 від 6.11.2007 року щодо заборони встановлювати індивідуальне опалення в окремій  квартирі. Але я вважаю, що такий наказ суперечить статті 21 Закону «Про захист прав споживачів». Адже порушується моє право на вибір продукції та послуг, які бажаю використовувати і споживати. Звертався до багатьох інстанцій, та чіткої відповіді так і не отримав.

Тож хочу дізнатися, чи врешті маю я право відмовитися від централізованого опалення у своїй квартирі і встановити індивідуальне? Якщо ні — то конкретно чому та якими законодавчими актами це регулюється?

В. КОСТЯНЕЦЬКИЙ,
м. Ніжин Чернігівської обл.

Ольга РОМАНЮК,
заступник міністра 
житлово-комунального  господарства:

— Питання відключення від мереж централізованого опалення й гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 21.07.2005 року № 630 (далі —  правила).

Права власника квартири на інженерні системи будівлі визначаються Цивільним кодексом України. Відповідно до ч. 2 ст. 382 Кодексу власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або в середині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир.

До інженерного обладнання будинку належать інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали для димовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).

Власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від’єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців.

Таким чином, з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків, правилами передбачено відключення від централізованого опалення і гарячого водопостачання не окремих квартир, а будинку загалом за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Причому відключення від централізованого опалення і гарячого водопостачання будинку може проводитися тільки у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону «Про теплопостачання» схемою теплопостачання. Іншого чинним законодавством не передбачено.