Доходи, одержані громадянами від продажу об’єктів нерухомості, підлягають оподаткуванню за ставкою 5%. У разі, якщо продавцем нерухомості є фізична особа-нерезидент, ставка податку становить 15% (17%) договірної вартості об’єкта, але не нижче його оцінної вартості.

Якщо угода купівлі-продажу укладається між фізичними особами, податок на доходи від продажу нерухомого майна сплачує продавець до нотаріального посвідчення такого договору. Суму податку визначає та самостійно сплачує продавець через банківські установи за місцем нотаріального посвідчення такої угоди. Тобто податок сплачують за місцем розташування робочого місця приватного нотаріуса або державної нотаріальної контори. Якщо ж покупець об’єкта нерухомості — юридична особа чи фізособа-підприємець, така особа виконує обов’язки податкового агента: утримує та перераховує податок з доходу платника від такого продажу.  

Дохід фізичної особи від продажу нерухомості не оподатковується у разі одночасного виконання трьох умов:

♦ продається житловий будинок, квартира або їхня частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі), а також земельна ділянка, розмір якої не перевищує норм безоплатної передачі землі, установлених ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;

♦ продаж одного з перелічених об’єктів відбувається вперше у звітному календарному році;

♦ відчужуваний об’єкт перебуває у власності платника понад три роки.

Умова щодо перебування такого майна у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Якщо вказаних умов дотримано, то сплачувати податок продавець не повинен.

Нагадуємо: для оподаткування доходів фізичних осіб під продажем нерухомого майна розуміється будь-який перехід права власності на нього, крім успадкування та дарування.

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна визначено ст. 172 Податкового кодексу України (із змінами і доповненнями).

Інформаційно-комунікаційний департамент
Міністерства доходів і зборів України